Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Realizace Moderní Chytré Farmy v Zoo a zámek Zlín-Lešná

Koncem roku 2021 jsme uskutečnili zabezpečení několika výběhů ve Zlínské zoologické zahradě. Cílem bylo instalovat náš unikátní systém, který umožní ovládat a monitorovat elektrické ohradníky vzdáleně z mobilního telefonu, tabletu a PC.

Přípravy před instalací chytré farmy

Pro začátek bylo potřeba vše důkladně připravit a naplánovat. Proběhlo setkání s vedením zoo a technickými pracovníky. Z jejich strany bylo nutné určit několik zásadních požadavků a to, které výběhy je nutné zabezpečit a jaké jsou předpoklady. Následovala kontrola kvality signálu naším technikem v předem stanovených místech instalace zařízení. Díky členitému terénu poměrně rozlehlé zoologické zahrady, jsme se rozhodli použít externí antény u některých RF zařízení. Po testování kvality signálu a finálních konzultacích jsme se mohli vrhnout na instalaci a zprovoznění systému.

“Nový systém elektrické ochrany nám umožní mít ohradníky nepřetržitě pod kontrolou a usnadní také odhalování konkrétního místa poruchy. Po všech stránkách opravdu jedinečný systém.“

                                                                                                  Roman Horský - Zoo Zlín 

Záměrem bylo instalovat systém moderní chytré farmy na pět výběhů v areálu zoologické zahrady. Šlo o výběhy s dželady, medvědy, hyenamim, tygry a lvy. Pro maximální bezpečnost zvířat a návštěvníků zoo byly na každý výběh nainstalovány dva silné generátory elektrického ohradníku energy DUO RF EDX150 s výkonem 15 J a podle požadavků 2 až 4 kontrolní monitory MX10. Ty mají za úkol střežit vstupy a kritická místa jednotlivých výběhů. Každé RF zařízení je pak ovládáno ze dvou centrálních zařízení FENCE Wi-Fi GATEWAY GW100. Zásadní částí instalace bylo také zprovoznění webové aplikace fencee Cloud na hlavním počítači.

Můžeme začít

Podzimního rána jsme se v ranních hodinách setkali s hlavním technikem před zámečkem zlínké zoo. Jeho úkolem bylo postarat se o technickou část instalace ze strany zoologické zahrady. Musíme zmínit, že vše bylo perfektně připravené a naši technici se mohli ihned pustit do práce. Během dopoledne jsme stihli zabezpečit dva největší výběhy. Proběhla pauza na oběd a pustili jsme se do třech zbývajících. Zhruba ve čtyři hodiny odpoledne bylo vše dokončeno. Nainstalováno, zapojeno, spárováno. Výběhy byly zabezpečeny chytrými generátory, které jsme připojili na aplikaci fencee Cloud a spárovali s centrální ovládací gateway. Tu jsme umístili na sjednané místo do technologické místnosti. Poslední fází instalace bylo nastavení systému v počítači. Tím je myšleno nastavení požadovaných hodnot alarmů v jednotlivých výbězích, které jsme společně konzultovali. Dále také přidělení přístupu daným technikům a nastavení jednotlivých práv pro používání aplikace. Na závěr došlo na krátké školení.

Přínos chytré farmy a poděkování

Kompletní instalaci jsme dokončili v jednom pracovním dni. Jsme přesvědčeni, že pro personál zoo bude velkým přínosem a to hlavně ve smyslu časové úspory. Zásluhou systému moderní chytré farmy má nyní každý zoolog ve svém mobilu dokonalý přehled o stavu ohrad. Může tak kontrolovat a ovládat ohradníky nezávisle na tom kde se nachází. Může v klidu spát. Pokud nastane problém, telefon obratem upozorní notifikací. Z hlavního počítače pak pověřená osoba monitoruje a ovládá všechny výběhy. Získává tím kompletní přehled o všem co se děje.  

Vyjádření a poděkování od ředitele zoo Zlín Romana Horského pak shrnuje vše, co systém chytré farmy umožňuje. “Nový systém elektrické ochrany nám umožní mít ohradníky nepřetržitě pod kontrolou a usnadní také odhalování konkrétního místa poruchy. Po všech stránkách opravdu jedinečný systém.“

Velmi si vážíme možnosti spolupráce se zoologickou zahradou Zlín. Jsme přesvědčeni, že díky funkčnosti a přínosu celého systému budou další produkty chytré farmy v zoologické zahradě jen přibývat.

Podívejte se na video s ukázkou aplikace fencee Cloud

Krátké video s praktickou ukázkou chytré farmy spolu s aplikací fencee Cloud, prostřednictvím které můžete ovládat a kontrolovat ohradník pomocí mobilního telefonu, tabletu nebo počítače.  

Pokud přemýšlíte o pořízení našeho systému chytré farmy, neváhejte se na nás obrátit. Rádi zodpovíme veškeré nejasnosti a  pomůžeme doladit všechny detaily týkající se instalace.

Napište nám

* *

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů