Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Montáž a instalace kontrolního Monitoru MX10

Pokud se právě chystáte instalovat kontrolní Monitory na vaše ohrady, nebo jen uvažujete nad instalací moderní chytré farmy na vaše pastviny a výběhy, přečtěte si náš článek věnovaný chytrému kontrolnímu a monitorovacímu zařízení. Dozvíte se, jaké jsou možností zapojení a jak správně postupovat při samotné instalaci.

Instalace hlídacích Monitorů

V případě použití více monitorů na ohradách je velmi efektivním řešením správné pojmenování jednotlivých umístěných zařízení. Při spuštění alarmu tak ihned podle názvu a umístění zjistíte, v jaké části ohrady problém nastal a můžete tak vyrazit přímo na konkrétní úsek. Samotná instalace monitoru je velmi rychlá a snadná. Pomocí praktických konektorů FASTON zařízení snadno připojíte na ohradu nebo odpojíte. Ovládání zařízení probíhá pomocí magnetického ovladače, který po přiložení indikuje zvukový signál. Díky ovládání magnetem je velmi nepravděpodobné, že turisté a lidé procházející okolo elektrických ohrad budou moci ovlivnit zapnutí nebo vypnutí kontrolního monitoru. Kontrolní monitor je koncipován tak, aby bylo dosaženo co nejmenší možné spotřeby. Díky tomu je životnost baterií v zařízení 1 rok.

Kontrolní monitor připojen na elektrické ohradě

Počet instalovaných Monitorů na jednu ohradu není nijak limitován. Jedinou podmínkou je, že centrální FENCE WiFi GATEWAY GW100 umožnuje připojení 12 zařízení. Pokud na vaší farmě máte 2 centrální jednotky, můžete na jednu ohradu bez problému instalovat klidně 20 a více kontrolních zařízení. Vše je podmíněno volnými sloty v centrální gateway.

Jaké jsou varianty instalace Monitoru?

1. Standardní instalace

Jedním z častých použití monitoru je instalace na jedné ohradě, kterou několika monitory rozdělíte do více zón. V případě dlouhých ohrad je to velmi praktické řešení. Monitory můžete instalovat do vzdálenějších míst, která jsou těžko přístupná. V případě poklesu napětí nebo jakéhokoliv problému na ohradě spustí určitý monitor alarm. Vy tak ihned zjistíte, že problém na ohradě je v místě s kontrolním monitorem např. číslo 3. Velmi snadno tak lokalizujete místo a určíte úsek, kde je problém.

fgas
Standardní možnost instalace

2. Instalace na vstupu do ohrady a problematických místech

Druhou velmi využívanou variantou zapojení je instalace na vstupu do ohrady a na problematických nebo těžko dostupných místech. V případě, že generátorem napájíte více ohrad, získáte po zapojení monitorů tímto způsobem přehled nad celým systémem elektrického ohradníku. V případě problému snadno identifikujete ohradu, která hlásí problém s napájením. Po instalaci monitorů do míst, kde může častěji docházet k problémům, získáte kontrolu nad místy, kde často řešíte problém s ohradou. Taková místa mohou být u lesa, kde často prochází zvěř, která může potrhat vodiče nebo v místech, kde je ohrada a vodiče blízko vody. V případě zvýšení hladiny, která se začne dotýkat vodičů ohrady, spustí monitor ihned alarm, protože rozpozná pokles napětí.

Instalace na vstupu do ohrady a na kritických místech

3. Na vstupu do ohrady

V případě, že napájíte jedním generátorem několik výběhů, doporučujeme instalovat kontrolní monitory na vstupech do ohrady. V takovém případě velmi snadno lokalizujete, která ohrada právě začala hlásit problém, vy tak neztrácíte čas hledáním ohrady která je bez napětí. Efektivní způsob, jak získát přehled o každém výběhu.

Ukázka instalace monitorů na vstupu do ohrady

4. Kontrolní uzavření brány

Pokud jsou vaše pastviny a ohrady v místech turistických tras a často řešíte problém rozpojené brány po průchozích turistech, určitě oceníte instalaci monitoru na očko izolátoru u brány. V takovém případě dojde po rozpojení brány k vyhodnocení, že očko pro zavěšení rukojeti je bez napětí. Monitor tak okamžitě zasílá upozornění do centrální gateway, která rozpošle alarm o nastalé situaci. V případě instalace monitoru na kontrolní uzavření brány doporučujeme propojit ohradu vysokonapěťovým kabelem.

Připojení monitoru pro kontrolu uzavření brány do ohrady

Náš tip:

Doporučujeme instalovat kontrolní monitor do míst, kde je potřeba hlídat hodnotu napětí, např. na vstupech do ohrady nebo na očkách pro uzavření brány. Druhým velmi využívaným postupem instalace jsou místa, kde můžeme předpokládat problémy způsobené například prorůstáním vegetace u lesa nebo na loukách. Použití je možné také v místech, kde je elektrická ohrada blízko vodním plochám, řekám nebo potokům.

Pojďme si ukázat, jak to funguje

  • 1. V případě problému rozpozná monitor během několika vteřin, že došlo k poklesu napětí na ohradě. V tom případě ihned odesílá informace do centrální gateway.
  • 2. Centrální gateway po přijetí informací z kontrolního monitoru okamžitě vyhodnocuje situaci a odesílá alarm do mobilního telefonu a na e-mail.
  • 3. Po přijetí notifikace ve vašem mobilním telefonu a vyhodnocení situace o tom, jaká ohrada hlásí pokles napětí, můžete napájení plotu pohodlně vypnout prostřednictvím aplikace fencee Cloud a vyrazit na místo defektu opravit problém.
  • 4. Po odstranění závady na ohradě mobilním telefonem opět zapnete napájení ohrady a zkontrolujete napětí.

Podívejte se na video

Ve videu najdete všechny důležité informace o monitorovacím zařízení. Zjistíte také co je obsahem balení výrobku a jaké stavy pomocí indikační led zařízení zobrazuje.

Kontrolní monitor je dodáván se základní anténou, ta umožňuje dosah dálkového ovládání na vzdálenost až 10 km. V případě, že chcete dosah zařízení zlepšit a prodloužit vzdálenost přenosu. Doporučujeme instalovat externí anténu, tou můžete zvýšit dosah ovládání až na vzdálenost 30 km. Jak externí anténu instalovat a jaké jsou doporučení pro její montáž, zjistíte v našem článku věnovanému instalaci externích antén.

Pokud máte nějaký dotaz, obraťte se na naše technické oddělení info@fencee.cz. Rádi vám poradíme.

Napište nám

* *

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů