Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Zprovoznění chytré farmy u velkého chovatele ovcí v Muckově

Koncem dubna 2022 jsme absolvovali cestu na farmu Muckov, kousek od vodní nádrže Lipno. Cílem bylo zprovoznění systému Moderní chytré farmy, díky kterému lze vzdáleně ovládat a kontrolovat všechny elektrické ohradníky rozmístěné po rozlehlém území farmy. Dlouholetý chovatel ovcí pan Zimmel nás kontaktoval a zažádal o naše RF zařízení pro co nejlepší přehled nad svými ohradníky s ovcemi a skotem odkudkoliv a kdykoliv potřebuje.

Se zkušeným chovatelem panem Zimmelem, který se soustředí hlavně na chov ovcí a skotu, jsme prodiskutovali detaily a obeznámili se s jeho potřebou, která měla co dočinění s objevujícími se vlky a neposlušnými turisty. Bylo tedy na čase zvážení pořízení chytrých elektrických RF ohradníků pro nepřetržitý přehled nad ohradami z mobilního telefonu a PC. K čemuž také došlo. V průběhu jednoho dne jsme z důvodu velmi členitého terénu provedli kontrolní měření kvality signálu v konkrétních lokalitách a pro dílčí pastviny s ohradami jsme vybrali vhodné zdroje ohradníku, které jsme po nachystání pastviny zapojili.

„Díky systému Moderní chytré farmy mám nyní pod kontrolou všechny svoje ohrady a v případě problému mohu okamžitě reagovat, neboť jsem neustále v obraze.“       

                                                               Majitel René Zimmel

Chovaná zvířata a pastevecký pes Kangal

Celoživotní chovatel ovcí pan Zimmel působí na své farmě v Muckově. V blízkém okolí farmy kousek od vesnic Blatná a Světlík vlastní další pastviny s celkovou rozlohou cca 800 ha. Soustředí se hlavně na chov ovcí masného plemene Merinolandschaf, kterých mají více než 1000 kusů. Spolu s tím také obstarávají stádo skotu Masný simentál, které má cca 220 kusů zvířat. „Pastevecký pes Kangal je pro má zvířata tou nejlepší ochranou před jakýmkoliv predátorem.“ Říká p. Zimmel na otázku, jak zařizuje ochranu svých ovcí a telat v této oblasti postižené vzrůstajícím výskytem vlků.

Důvody k obstarání chytré farmy

Kvůli značné rozloze usedlosti s velkými pastvinami vzdálenými až 8 km daleko, si majitel vybral náš jedinečný systém Moderní chytré farmy, díky kterému bude mít svoje ohrady plně pod kontrolou, ať už se bude nacházet kdekoliv. Součástí tohoto efektivního způsobu pro vzdálené ovládání a kontrolu elektrických ohrad jsou chytré RF zdroje ohradníku energy DUO RF EDX, centrální ovládací jednotka FENCE WiFi GATEWAY GW100 a také monitorovací zařízení Monitor MX10 pro vzdálené monitorování parametrů elektrického ohradníku.

Majitel farmy požadoval elektrické ohradníky pod kontrolou především kvůli zvýšenému výskytu vlků, kteří mu největší škody na ovcích způsobili hlavně v letech 2018 - 2019, a v oblasti se prokazatelně usadili natrvalo. Dále také kvůli neposlušným turistům, kteří neplánovaně otevírají brány ohradníku do jeho pastvin a nechávají je otevřené bez jeho vědomí. Turisté vcházejí do jeho elektrických ohradníků s pasteveckými psy navzdory velkým výstražným tabulím o možném nebezpečí na jeho soukromém pozemku.

Dalším důvodem byl častý problém s narušením vedení, kvůli spadlým stromům a větvím. Na závěr bylo řečeno, že kontrola a podsekávání porostu pod ohradníkem u několika vzdálených pastvin zabírá spoustu času. S touto běžnou záležitostí takřka každého majitele elektrického ohradníku pomohou naše chytré zdroje elektrického ohradníku s mnoha užitečnými funkcemi, které mimo jiné ukazují výšku porostu a s tím spojenou naměřenou hodnotu zatížení ohrady na svých velkých LCD displejích. Podle toho generátory fencee navyšují svůj výkon.

Přínos systému pro farmu v Muckově

Díky navzájem komunikujícím RF produktům Moderní chytré farmy se nyní každý pracovník farmy s přístupem do aplikace fencee Cloud okamžitě dozví o všem, co se s elektrickými ohradníky děje. Pokud nastane porucha ohradníku nebo např. když si nějaký turista otevře bránu ohradníku a nezavře jí za sebou, majitel nebo pověřená osoba se o tom obratem dozví a může okamžitě reagovat. Tímto způsobem lze zabránit značným škodám způsobeným útěkem zvířat z chráněné zóny ohradníku nebo naopak možným útokem vlků na nezabezpečenou ohradu s ovcemi nebo telaty. Po vichřici stačí nahlédnout do aplikace a okamžitě budete vědět, že je ohrada v pořádku bez přetrhaných vodičů od popadaných větví válejících se na ohradníku.

Otázka zabezpečení stád před útokem vlků, jakožto zvláště chráněných zvířat nabývá stále více na důležitosti, a to proto, že se podmínky a doporučení vázaná na preventivní opatření na ochranu stád postupně stále více zpřísňují a komplikují.

„Díky monitoringu a uloženým datům z centrálního zařízení tak mohu kdykoliv prokázat, že naše pastviny se snažíme chránit a zajistit těmi nejlepšími možnými způsoby.“ 

                                                           Majitel René Zimmel

Video s názornou ukázkou Moderní chytré farmy

Krátká ukázka vzdáleně ovládaného ohradníku pomocí mobilní aplikace fencee Cloud. Video demonstrující základní funkce tohoto unikátního systému, pomocí kterého teď můžou na farmě v Muckově kontrolovat a ovládat svoje ohradníky kdykoliv budou chtít.

Pokud přemýšlíte o pořízení našeho systému Moderní chytré farmy, neváhejte se na nás obrátit. Rádi zodpovíme veškeré nejasnosti a pomůžeme doladit všechny detaily týkající se instalace.

Napište nám

* *

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů