Kontrolujte své ohradníky odkudkoliv
Přihlásit do cloudu

Barefoot ranč Zdeňky Pohlreich nyní pod dohledem chytré farmy

Nápad ovládat a kontrolovat elektrické ohradníky odkudkoliv pomocí mobilního telefonu se paní Zdeňce velmi líbil. Po kratší debatě, kdy jsme probrali všechny benefity a funkce našeho jedinečného systému, jsme se dohodli na termínu návštěvy, během které došlo ke zprovoznění a spárování chytrého zdroje fencee s centrální jednotkou FENCE WiFi GATEWAY GW100. Díky tomu má nyní paní Zdeňka dokonalý přehled nad elektrickými ohradníky s jejími koňmi nezávisle na tom, jestli je přímo na ranči, v Praze nebo kdekoliv jinde.

Zapojení a spárování RF zařízení

V úterý 14. června jsme v dopoledních hodinách vyjeli do Líšnice, kde se nachází Barefoot ranč Zdeňky Pohlreich. Po zhruba dvou hodinách, jsme se dostali do krásné vesnice nedaleko Prahy. Hezké počasí a prostředí s venkovskou atmosférou doplnilo milé přivítání paní Zdeňky spolu s jednou pracovnicí, se kterou se aktuálně starají o celkem rozlehlé území ranče s několika menšími a jednou velkou ohradou pro koně o celkové ploše 15 ha. Po krátké vycházce, během které jsme se podívali na kvalitně udržované ohrady a nádherné koně, jsme prodiskutovali vše potřebné a spárovali jsme nejdůležitější element systému Moderní chytré farmy, kterým je centrální a ovládací FENCE WiFi GATEWAY GW100 s připraveným chytrým RF generátorem elektrického ohradníku fencee energy DUO RF EDX150.

Párování centrálního zařízení FENCE WiFi GATEWAY GW100 s chytrým generátorem elektrického ohradníku fencee energy DUO RF EDX150
Spárovaní chytrého RF generátoru a centrální jednotky GATEWAY

Během chvíle bylo vše zapojeno, zprovozněno a spárováno. Stihli jsem to tak akorát, jelikož na ranč zrovna přijeli nový hosté a nám nezbylo nic jiného, než se s paní majitelkou rozloučit a nechat jí věnovat se její klientele.

Ve videu níže si můžete prohlédnout chytré RF generátory EDX a také postup, jak spárovat centrální gateway s chytrým RF generátorem.

Koně a možnosti Barefoot ranče v Líšnici

Nádherný ranč, který byl založený již před 12 lety, slouží hlavně pro ustájení vlastních ale i cizích koní. Dále taky pro věrné zákazníky, kteří se do Líšnice za paní Pohlreichovou a jejími koňmi velmi rádi vrací. Hlavním lákadlem jsou výlety na koních do úchvatné přírody v okolí, pak také uvolňující pobyt na ranči, tábory pro děti a sobotní akce zvaná „Rančer“, kdy se od rána pracuje na ranči a odpoledne přichází čas na zábavu a jízdu na koních. Když nám paní Zdeňka sdělila, že na tomto místě byly dříve pouze vytěžená pole s obilím a řepkou, nemohli jsme tomu uvěřit. Všechny ustájené koně se bez problému uživí ze sena sesbíraného z tamní krásně zelené pastviny. Jako napajedlo jim slouží studánka, která je situovaná v blízkosti ohrad. V dobu naší přítomnosti bylo na ranči celkem 10 koní, 5 vlastních a 5 cizích na ustájení.   

Barefoot ranč Zdeňky Pohlreich nyní pod dohledem Moderní chytré farmy fencee
Nádherný ranč Zdeňky Pohreich v Líšnici 

Mrkněte se na všechny možnosti a aktivity, které nabízí Barefoot ranč v Líšnici na www.zdenkapohlreich.cz.

Elektrické ohrady

Jak už jsme zmínili, celková plocha ranče činí cca 15 ha. Hlavní ohrada s největší rozlohou má 10 ha. Druhá největší ohrada má 3 ha. Zbývající 2 ha jsou vyhrazeny pro pár menších výběhů v blízkosti dvora. Může se tedy stát, že za vámi přijde kůň až před práh. Veškeré elektrické ohrady jsou napájené z jednoho zdroje, kterým je chytrý generátor energy DUO RF EDX150. Díky postupnému stavění elekrických ohrad zde vidíme několik typů plastových sloupků k ohradníku, pevné dřevěné kůly v rozích ohrazení a také populární kůly z recyklovaného plastu, které jsou oblíbené kvůli velmi dobré zpracovatelnosti a odolnosti vůči hnilobě. Velké množství bran elektrických ohradníků tvoří výhradně brány s flexibilním vodičem, které výrazně snižují riziko zranění koní a to tím, že se do nich nezamotávají dlouhé ocasy, jako do bran s pružinou, které paní Zdeňka pro koně nedoporučuje. 

Moderní chytrá farma fencee na ranči u Zdeňky Pohreich
Ukázkově podsekaný ohradník u druhé největší ohrady pro koně

Při výběru vodičů pro elektrické ohradníky byly použity hlavně pásky pro elektrický ohradník s měděnými drátky pro co nejlepší vodivost. Dále také lana pro elektrický ohradník, o kterých se dá říct, že jsou nejvhodnějšími bezpečnými vodiči na ohradník pro koně.

Proč Moderní chytrou farmu fencee?

Hlavním důvodem k pořízení vzdáleně ovládaného ohradníku, který kdykoliv poskytne zásadní informace o stavu elektrické ohrady přes mobilní telefon, bylo vědomí, že jsou koně na svém místě a v bezpečí, i když na ranči není nikdo přítomen. Často se stává, že majitelka odjede pryč z ranče a ztrácí přehled o elektrických ohradách, držících koně v bezpečné zóně. Nyní tato nevědomost a neustálá obava o koně mizí. Teď bude majitelka a kterákoliv jiná pověřená osoba s přístupem do aplikace fencee Cloud neustále informována o všech vadách, které můžou v elektrické ohradě nastat.

V případě poruchové situace, např. když spadne na ohradník větev a poškodí se vodiče, dojde k vyhlášení alarmu. Na mobilní telefon je okamžitě odesláno upozornění o ztrátě napětí, stejně tak i na uvedený e-mail z webového rozhraní aplikace fencee Cloud pro počítače a notebooky. 

Podotknuto bylo také to, že schopnost vypnout/zapnout napájení generátoru pouhým stisknutím mobilního telefonu odkudkoliv je velmi praktické a užitečné. Majitelka velmi dobře ví, o čem je řeč, jelikož se o své elektrické ohrady stará sama se svou pracovnicí. Opravy ohradníku a nekončící sekání porostu pod vodiči jsou prakticky na denním pořádku.

Výběr zdroje pro ohrady

Přestože celková délka elektrických ohrad není nijak obrovská, byl vybrán náš nejsilnější chytrý RF zdroj fencee energy DUO RF EDX150 s výstupním výkonem 15 J. Majitelka dříve řešila problémy s nespolehlivými zdroji s nedostatečným výkonem od konkurence. Právě proto zvolila náš zdroj s největším výkonem, aby měla jistotu, že budou koně elektrickou ohradu respektovat a budou bezpečně hlídáni i v případech, kdy zrovna nemají dostatek času na podsekávání porostu pod vodiči, který svádí napětí do země. Takto silný zdroj, který zvyšuje výkon podle aktuálního zatížení ohrady, až na uvedených 15 J, nemá problém dodávat napětí ani u velmi dlouhých a trávou zarostlých ohrad. 

„S aktuálním zdrojem fencee jsme úplně bez problémů. Ohradník funguje lépe jak od konkurence, je mnohem propracovanější a koně ho respektují. Ovládání pomocí aplikace je dokonalé.“    

                                                                              Zdeňka Pohlreich

Chytrý zdroj ohradníku fencee energy DUO RF EDX s výkonem 15 J
Spokojená majitelka se svým novým RF generátorem fencee

V případě, když už by došlo k nedostatečnému výkonu generátoru, se o tom uživatel dozví, protože generátor zobrazuje na svém velkém LCD displeji také odpor v Ohmech, což vypovídá o zatíženosti ohradníku, právě třeba vysokou trávou. Stejně tak se tato informace zobrazí v aplikaci fencee Cloud. Podle toho snadno vyhodnotíte, že posekání vysoké trávy okolo ohradníku je už opravdu naléhavé pro správnou funkčnost elektrické ohrady.

Základní element systému chytré farmy

Nezbytnou částí celého systému je centrální ovládací jednotka FENCE WiFi GATEWAY GW100. Centrální zařízení je připojeno na internet prostřednictvím WiFi a vzdáleně sleduje a ovládá všechny RF generátory a kontrolní monitory, které lze umístit kamkoliv na ohradu. 

Centrální ovládací zařízení FENCE WiFi GATEWAY GW100
Centrální ovládací zařízení FENCE WiFi GATEWAY GW100 

Monitorovací zařízení, lze chápat jako neúnavného hlídače napětí určitého sektoru v ohradě. Monitor MX10 neustále měří napětí a napomáhá k snadnějšímu identifikování místa problému. Více v článku, který se týká možností instalace kontrolního monitoru MX10.

Názorné předvedení systému chytré farmy

Krátké video s ukázkou vzdáleně monitorovaného a ovládaného ohradníku prostřednictvím aplikace fencee Cloud. Demonstrace základních funkcí tohoto jedinečného systému, díky kterému teď můžou na Barefoot ranči kontrolovat a ovládat svoje ohradníky kdykoliv budou chtít.

Pokud byste si chtěli pořídit náš efektivní systém Moderní chytré farmy, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zodpovíme veškeré dotazy a pomůžeme doladit všechny detaily týkající se instalace a zprovoznění.

Napište nám

* *

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů